Orkide Nasıl çoğaltılır?

Orkide yetiştirmek ve çoğaltmak istiyorsanız ve süreci merak ediyorsanız, bu makale favori türlerinizi çoğaltmak için kullanabileceğiniz bazı yöntemleri açıklayacaktır. Bu yöntemler arasında kesimler, arka soğan yayılımı, rizom bölünmesi ve keiki bulunur. Kesimlerden Phalaenopsis (güve) orkidesi yetiştirmek istiyorsanız bu yazıdaki yönergeleri takip edebilirsiniz. Ancak, orkideleri rizom kullanarak çoğaltmanın yavaş olduğunu ve yıllar sürebileceğini bilmelisiniz.

Budama ile orkide nasıl çoğaltılır?

Kesimlerden orkide çoğaltmanın ilk adımı, orkidelerinizin saplarını doğru uzunlukta kesmektir. 12 inç veya daha kısa olan ve birden fazla düğümü olan gövdeleri seçin. Yeni sürgünlerin gelişeceği bitkinin tabanına yakın sapları kesin. Yaprak eklemlerinin hemen üzerindeki sapları kesin. Mantar enfeksiyonlarından korumak için mantar önleyici bir toz kullanın. Kesimleri sığ bir tepsiye yerleştirin ve 60 derece Fahrenheit olan ve doğrudan güneş ışığından uzak bir alana yerleştirin.

Kök kesimlerine ek olarak, orkideleri kök kesimlerinden de çoğaltabilirsiniz. Bu kesimleri yapmak için sterilize edilmiş bir bıçak önerilir. Daha sonra, küflenmelerini veya mantar enfeksiyonlarını önlemek için sapları sfagnum yosunu veya plastik torbalara sarın. Sapları saklamak için uzun tüplerde, kavanozlarda veya düz kenarlı bir vazoda saklayın.

Soğan kullanımı

Orkide koleksiyonunuz için yeni bitkiler üretmenin en kolay ve en etkili yollarından biri arkadan soğan yayılımıdır. Bu yöntem, artık çiçek açmayan veya yapraksız bir görünüme sahip eski yalancı ampulleri kullanır. Bitkinin köksapını bölerek üç veya dört sağlıklı yeni bitki oluşturabileceksiniz. Ancak bu yöntemin bitkinin çiçek açması için iki veya üç yıl sürebileceğine hazırlıklı olun.

Orkideleri arka soğanlardan çoğaltmaya başlamak için, bitkiyi arka soğanın tabanından ayırın ve steril bir yetiştirme ortamına yerleştirin. Genellikle ampul iki hafta içinde filizlenir, ancak bazılarının tamamen büyümesi birkaç yıl alabilir. İşlem oldukça basit ve ucuzdur. Geri ampul yayılımının birkaç farklı yöntemini kullanabilirsiniz. Sizin için uygun olan yöntemi seçtikten sonra, ampullerin nasıl geri yayılacağını öğrenmek için okumaya devam edin.

Kök kullanma ile orkide çoğaltma

Orkide, köksapı bölerek kolayca çoğalır. Bu yöntem, köksaptan büyüyen çıkıntılar veya kalın gövdeler üreten sempozyum orkideleri için kullanılır. Genel olarak, dengeli büyümeyi teşvik etmek için orkidenizin köksapını en az bir kez bölmeniz gerekir. Sahte ampuller yalnızca belirli orkide türleri için ayrılmıştır. Bunlar Cattleya, Cybidium, Epidendrum ve Dendrobium’dur.

Köksap bölme işlemi, çimleri bölmek için kullanılana çok benzer. İşlemi başlatmak için orkidenin köksapını kökünden kesmeniz ve yeni orkideyi eskisinden ayırmanız gerekir. Köksapı üç veya beş sahte ampul halinde kesin. Bu ampulleri ayrı saksılara ayırıp ayrı ayrı saksıya alın. Bölünmüş orkideler de tıpkı eskileri gibi bakımlı olmalıdır.

Phalaenopsis (güve) orkide keikis

Keikiler, ana bitkinin köklerinden büyüyen epifitik orkidelerdir. Çoğu zaman, Phalaenopsis orkideleri, bitki ölürken keiki üretir. Bu bitkileri çoğaltmak için ana bitkiyi bir açık artırmada veya fidanlıkta satın almak en iyisidir. Ana bitki taç çürümesine maruz kalmışsa sağlıklı olmayacaktır, ancak tamamen kendi kendine yeterli olduğunda keikis yetiştirmeye hazır olacaktır.

Yeni bir keiki başlatmak için, ana bitkiden çiçek başaklarını kesebilir ve bir kesim olarak kullanabilirsiniz. Kök uçlarını daha güçlü hale getirmek için her keiki başak üzerine tarçın serpin. Sapları tatlı suda tutun ve uçları birkaç günde bir yeniden kesin. Beşinci tomurcuk mevcutken keikileri ana bitkiden ayırdığınızdan emin olun. Genel olarak, bu çiçek başak üretecek daldır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir