Orkide ne zaman çiçek açar?

Orkideler ne zaman çiçek açar sorusunu kendinize sormuş olabilirsiniz. Bitkiniz hiç çiçek açmazsa biraz kafanız karışabilir! Kış aylarında açan Phalaenopsis veya Cattleya çiçeklerini veya Phalaenopsis’in açtığı yaz ile kış arasındaki zamanı okumuş olabilirsiniz. İster Unifloiate Cattleya ister Phalaenopsis’iniz olsun, cevap muhtemelen aynıdır.

Phalaenopsis

Orkide ne zaman çiçek açar? Orkidelerin ne zaman ekileceğini belirlemenin ilk adımı, hangi türe sahip olduğunuzu belirlemektir. Bazı orkideler mevsimsel olarak çiçek açarken bazıları açmaz. Bazı orkideler yeniden çiçek açmaya başlamadan önce belirli bir dinlenme süresine ihtiyaç duyarlar. Diğerleri tüm yıl boyunca çiçek açar. Her iki durumda da, çiçek açma zamanları bitkiden bitkiye değişecektir. Orkidelerinizin ne zaman çiçek açmaya başlayacağını belirlemenize yardımcı olacak adım adım bir kılavuz.

Orkidelerin büyüme koşulları, başarıları için çok önemlidir. Çoğu orkide, epifitler veya kayalara veya diğer yüzeylere yapışan “kaya yetiştirici” olarak sınıflandırılır. Ancak toprağa veya kuma demirlemiş karasal orkideler de vardır. Hatta bazıları ahşap plakalar, ufalanmış kömür, çakıl taşları ve ağaç kabuğu üzerinde yetiştirilir. En önemli faktör onların bahçe ortamıdır.

Cattleya

Cattleya orkideleri iç mekanda yetiştirildiğinde en iyi şekilde dolaylı ışıkta çiçek açar. Gündüzleri yaklaşık yirmi ila yirmi beş santigrat derece ve geceleri on iki ila on beş derece civarında bir sıcaklığı tercih eder. Kısa süreli doğrudan güneş ışığını tolere edebilirler, ancak iyi sulanmaları gerekir. Tercih ettikleri yetiştirme koşulları, parlak dolaylı ışık, düşük nem ve iyi hava sirkülasyonudur. Aydınlatma türüne bağlı olarak saksıda veya zeminde yetiştirilebilirler.

Cattleya orkideleri yılda iki ila üç kez çiçek açabilse de, çoğu tür yılda yalnızca bir kez çiçek açar. Bu orkidelerin çiçeklenme periyodu yaklaşık altı ila on haftadır. Belirgin bir şekilde mumsu, fırfırlı bir görünüme sahiptirler ve genellikle korsajlarda kullanılırlar. Bu bitkilerden bazıları kokuludur ve yılda iki, hatta üç kez çiçek açabilir. Çok yıllıklar ve efifitler olarak sınıflandırılırlar, yani uzun ömürlüdürler, bu nedenle kuraklığa bile dayanabilirler.

tek kanatlı Cattleya

Orkidelerin ne zaman çiçek açtığını merak ediyor olabilirsiniz. Bu bitkilerin çiçek açması için belirli bir sıcaklığa ihtiyaçları vardır ve bu azalmayı iki ila dört hafta boyunca her gece yaşamaları gerekir. Sıcaklıktaki düşüş, yeni bir çiçek başaklarının büyümesini teşvik eder ve orkideye çiçek göstermesi için sinyal verir. Çoğu houseplant orkide epifittir, bu da havadan nem ve besin aldıkları anlamına gelir, bu nedenle gece sıcaklığındaki bir düşüş yeni çiçek başaklarının oluşmasını teşvik eder.

Saf orkideler en popüler bitkilerden biridir ve genellikle yılda sadece bir kez çiçek açar. Bununla birlikte, bazı melezler, türlerine bağlı olarak her yıl iki ila üç kez çiçek açar. Orkide satın almadan önce tam çiçeklenme programını bilmek önemlidir.

Phalaenopsis ve Paphiopedilum olmak üzere iki ana orkide türü vardır. Bu orkidelerin her ikisi de gelişmek için düzenli sulama gerektirir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir