SEO Nedir Ve Analiz Nasıl Yapılır?

Arama motoru optimizasyonu ve arama motoru optimize edici kavramlarının kısaltılmış hâline SEO denir. Sitelerin geliştirilmesi, Google gibi arama motorları tarafından sevilmesi ve üst sıralarda yer alması için SEO çalışmaları yapılır. Bu çalışmalar doğru kişiler tarafından, doğru zaman ve kararlar ile yapıldığında siteler yükseliş gösterir.

Elbette bu bir anda oluşmaz. SEO çalışmalarının sonuçları bazen çok sonra ortaya çıkabilir. Bu nedenle sabır gerekir. Ancak bazı SEO çalışmaları siteye yarar yerine zarar getirebilir. Çünkü çok fazla yapılması, önemsiz yere yapılması ve Google gibi arama motorlarında yapılan güncellemeler nedeni ile emekler heba olabiliyor. Hayat SEO Yarışması dışında da ilerliyor, bundan ibaret değildir. Bu nedenle işinde uzman olan SEO çalışanları yapacakları işler için kesinlik ya da garanti veremiyor. Ancak daha önce belirttiğimiz gibi doğru kişiler tarafından yapılanlar için risk oldukça azdır ve avantajları çok fazladır. Bu avantajlardan bazıları ise şunlardır;

 1. İçerikleri iyileştirme ve geliştirmeye olanak tanır.
 2. SEO konusundaki bilgilerin çoğalmasını sağlar.
 3. Belirli bölgelerde uzmanlık oluşturur ve pazarlama konusunda deneyim kazandırır
 4. Sitelerin içeriği ve yapısını inceleme olanağı sunar.
 5. Online iş geliştirme kampanyalarının yönetimini sağlar.
 6. Anahtar kelime aramalarında yardımcı olur.
 7. Teknik önerilerde bulunur.

Genellikle site sahipleri, sitelerinin reklamlar ile yükseleceğini düşünür. Oysaki reklam çalışmaları kısa sürelidir ve SEO çalışmaları ile desteklenmezse, faydası oldukça az olur. Çoğunlukla da reklam için harcanan parayı karşılanır. Ancak SEO çalışmaları yapılarak site belirli bir konumu yakaladığında bir diğer yandan reklam çalışması yapılırsa, siteler büyük yükseliş gösterebilir.

SEO Analiz nedir?

Temanızın SEO dostu olup olmadığını, içeriklerde hata varsa hataların kaynaklarını bulmanızı, kullanıcı deneyimlerinin iyileşmesini ve uygun site içi ve dışı SEO ayarları yapmanızı sağlayan rapora SEO Analiz raporu denir.

SEO Analiz raporu sayesinde siteler belirli kriterlere uyuyor mu uymuyor diye araştırılır. Hatalar varsa düzeltilir. SEO Analiz raporu sitenin tüm ayrıntılarını inceler. Bu ayrıntılar ise;

 • Başlık etiketi
 • Headingler
 • Mobil uyumluluk
 • Sayfa yüklenme süresi (açılma)
 • Kırık linkler
 • Resimler
 • Anahtar kelimeler
 • Backlinkler
 • Web site değeri

Yazıların meta anahtar kelimelerinin nasıl olması gerektiği ve hangileri kullanılırsa yazılarınızın daha iyi yerlerde konumlanacağı hakkında bilgileri raporda bulabilirsiniz. Çünkü rapor sizin meta açıklamanızı, başlık etiketlerinizi ve varsa yanlışlarınızı raporda sunar.

Başlıklar yazı ile uyumlu olmazsa, yazınız ne kadar özgün olursa olsun üst sıralarda yer almanız mümkün olmaz. Hangi başlık H1 ve hangileri H2 olmalı şeklindeki bilgileri öğrenmenizi teşvik eder.

Birçok website sahibi yazı içerisinde yer alan resimleri önemsemez. Oysaki resimlerin özgün olması yazının kalitesini Google gözünde yükseltebilir de düşürebilir de. Ayrıca resim alt etiketleri de gerekli şekilde girilmelidir.

Sayfa yüklenme süresi de Google için önemlidir. Çünkü uzun süre açılmayan sayfalara giriş yapmaya çalışanlar hemen çıkar ve bir daha girmek istemezler.

Alınan backlinkler sayesinde içerikleriniz üst sıralara taşınabilir. Ancak backlink hangi siteden alınmış ve hangi anahtar kelimeye link verilmiş gibi önemli noktaları vardır. Bu konularda yapılmış olan hatalar varsa SEO analiz raporunda ortaya çıkar.

Kırık linkler sitenin gerilemesine neden olacağı için SEO uzmanları kırık linkleri temizler.

SEO Analiz Nasıl yapılır?

Yukarıda belirtmiş olduğumuz ayrıntılara bakılarak SEO analiz yapılır. Alınan linkler kontrol edilir. Başlıklar ayarlanır. Meta açıklamalarına bakılır. İçerik içerisindeki  resimler ayarlanır ve düzenlenir. İçerik ve metinler düzenlenir, site hızı ölçülür (bunun için hız test sitelerine girilmesi yeterlidir) ve son olarak başlıklar kontrol edilip düzenlenir.

SEO analiz SEO Sürecinin önemli bir kısmı olduğundan sadece hız, title ve Description düzeltmesinden ibaret değildir. Rakipleri de sanki SEO kampanyası yapılacak siteyi inceler gibi baştan sonra incelemek gerekir. SEO analiz google sıralama yarışması hazırlığındaki siteler bu stratejileri göz önünde bulunarak yarışmaya devam etmektedir.

SEO Analiz Neden önemlidir?

SEO analiz yaparak sitenizdeki hataları ayıklar ve düzeltirsiniz, dijital pazarlamada işletmenizi daha emin adımlarla ve kolayca büyütebilirsiniz. Siteniz ile birlikte işletmenizde büyür ve site büyütmek için SEO analiz yapmak oldukça önemlidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir