Orkidelerin Güneş Işığı sever mi?

Orkidelerin güneş ışığı sever mi sorusunun cevabı, ne tür bitki yetiştirdiğinize bağlıdır. Karasal orkideler çok fazla güneş ışığına ihtiyaç duyarken, epifitik orkideler sadece orta derecede ışık gerektirir. Bazı orkide türleri diğerlerinden daha fazla güneş ışığına ihtiyaç duyar, bu nedenle odanız için doğru olanı seçmelisiniz. Örneğin güve orkideleri yıl boyunca çiçek açabilir ve diğer orkide türlerinden daha fazla ışık gerektirir.

Orta hafif orkideler güneş ışığına ihtiyaç duyar

Çoğu orkide orta ışıkta en iyisini yapar ve çiçek açmak için her gün yaklaşık dört saat parlak ışık gerektirir. Çiçeklenme çok fazla enerji gerektirdiğinden, bu bitkiler ihtiyaç duydukları besini üretmek için doğru miktarda ışığa ihtiyaç duyarlar. Orkide çiçek açmak için bol miktarda doğal gün ışığına ihtiyaç duyar, ancak yeterli ışık olmadan tüm çiçeklenme döngüsünü destekleyecek kadar enerji üretemezler. Çok az ışık yaprak düşmesine neden olabilir. Işık çiçek gelişimi için gereklidir.

orkide çiçekleri fiyatları ne kadardır?

orkide rengi ne anlama gelmektedir?

Epifitik orkideler daha fazla güneş ışığına ihtiyaç duyar

İyi büyümek için epifitik orkideler daha fazla güneş ışığına ihtiyaç duyar. Kökleri kalın ve süngerimsidir, bu nedenle suyu çabucak emebilirler. Saksılarda veya asılı sepetlerde iyi büyürler ve büyüme mevsimi boyunca bol su almalıdırlar. Hava özellikle sıcak veya kuru ise, epifitler biraz gölgeden faydalanacaktır. Yerde epifit yetiştirmek mümkündür, ancak güneş ışığından ek ısı ve neme ihtiyaçları vardır.

Karasal orkideler çok fazla güneş ışığı gerektirir

Karasal orkide yetiştirmek için en iyi yer açık bahçenizdir. Çabuk akan toprağı seçtiğiniz sürece, bunları kaplara veya dış mekan saksılarına ekebilirsiniz. Dış mekan bitkileri için toprağın iyi drene olduğundan ve kökleri barındıracak kadar geniş olduğundan emin olun. Taçlarının çok derine gömülmemesi için onları yeterince derine dikin. Nemli, serin toprakta gelişirler. Toprağın sulamalar arasında kurumasına yardımcı olmak için kompost kullandığınızdan emin olun.

Güve orkideleri yıl boyunca çiçek üretir

Güve Orkideleri yıl boyunca çiçek üretebilmek için minimum 20 santigrat derece ve nem açısından zengin bir ortam gerektirir. Bitki, radyatörün üstünde değil, küçük kaplarda büyümeyi tercih ediyor. Toprak serbest drenajlı olmalı ve yüksek seviyelerde karbondioksit, pH ve kükürt içermelidir. Mümkünse, bitkinizi sağlıklı ve mutlu tutmak için özel olarak formüle edilmiş bir orkide kompostu kullanın.

Banyoda büyüyen orkide

En uygun büyüme koşulları için banyonuz için doğru orkide türünü seçmelisiniz. Orkide yüksek nem, yeterli güneş ışığı ve uygun havalandırma gerektirir. Orkideler için ideal nem seviyesi yüzde kırk ila seksen arasıdır. Banyolar için en iyi orkideler Phalaenopsis, Miltonia, Oncidium, Paphiopedilum ve Dendrobium’dur. İyi büyüyebilen başka orkide türleri de vardır.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir